Udruga hrvatskih pacijenata – Marijo Drlje, pitamo ministra Beroša je li i on lobist tajkunizacije, našeg općeg dobra SJZS.

Solidarni javni zdravstveni sustav (SJZS) je najhumaniji i najdragocjeniji proizvod u povijesti civilizacije i nema alternativu.

 

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)

Tratinska 27/1 (poštu slati isključivo na Kopernikova 3)
Zagreb
https://udrugahrvatskihpacijenata.hr/

https://www.facebook.com/udrugahrvatskihpacijenata.hr

U Zagrebu 27. svibnja 2021.

 

Ministre Beroš vrijeme je za Vaša konkretna solidarna djela u SJZS, a po djelima ćemo Vas prepoznati.

 

Ministru zdravstva izv. prof. dr. sc. Vili Beroš   dr.med.

 

Poštovani gospodine Ministre!

Gledamo i slušamo Vaše izjave posljednjih dana, te se pitamo: jeste li i Vi možda lobist tajkunizacije našeg općeg dobra, solidarnog javnog zdravstvenog sustava (SJZS)?!

U mnogo smo navrata proteklih godina upozoravali sve ministre, pa tako i Vas, kao i cjelokupnu hrvatsku javnost, da nema uspješne reforme SJZS ako se ne zabrani miješanje praksi, što znači zabraniti da isti ljudi istovremeno rade i u SJZS i u privatnom zdravstvu.

Liste čekanja nikada nisu bile duže, novca u SJZS nikada nije bilo više (34 milijarde kn po izjavi ministra Marića!), a broj stanovnika tj. osiguranika HZZO-a nije bilo nikada manji.

Ministre Beroš, Vi izjavljujete, da nije problem u miješanju praksi. Pitamo Vas kako je to moguće pored nikad dužih lista čekanja?

Iskustvo jasno pokazuje, i postoje nebrojeni primjeri, da jedan te isti liječnik, na kojeg oboljeli u SJZS čekaju mjesecima kako bi obavili potreban pregled, te iste oboljele prima još istog dana kad zatraže, ili u vrlo kratkom roku, u nekoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi u kojoj uz dozvolu, radi privatno. Naravno, uz plaćanje , a što ćemo s onima koji su siromašni i ne mogu platiti a ozbiljno su bolesni, možda čekati da im se netko smiluje u SJZS ili neka čekaju zakon biologije?

Pitamo Vas ministre Beroš je li moguće da taj isti NEKI liječnik, pacijenta, kojeg je u među vrimenu pregledao u privatnoj praksi, „preko reda“ prima u ustanovi SJZS i pruža mu potrebnu uslugu (npr. operaciju), ??? Je li to ministre Beroš uopće moguće ili neki ljudi pričaju gluposti i između sebe i lažu, po bolnicama, na ulici, u parku…

Ministre Beroš, znate li Vi da je Hrvatska druga najsiromašnija zemlja u EU!?

Pitamo Vas  Ministre razumijete li uopće što se na prvoj crti oboljelih događa s oboljelim kada se zbog predugačkih lista čekanja ne mogu liječiti, a nemaju  novca za platiti privatnu uslugu u zdravstvu?!

I zato Vas još jednom sasvim otvoreno pitamo: jeste li i Vi možda lobist tajkunizacije SJZS?

U dobroj vjeri.

S poštovanjem

Predsjednik

Marijo Drlje dipl. oec.

0