Udruga hrvatskih pacijenata – Marijo Drlje, pitamo ministra Vili Beroša je li upoznat koliko su loše organizirane trijaže za ulazak u zdravstvene ustanove?

Pitamo gos ministra Vili Beroša je li upoznat koliko se sve zakompliciralo zbog loše organiziranih trijaža prije ulaska u neke zdravstvene ustanove?

 

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Tratinska 27/1 (poštu slati na Kopernikova 3)
Zagreb
https://udrugahrvatskihpacijenata.hr/
https://www.facebook.com/udrugahrvatskihpacijenata.hr  

U Zagrebu 12. lipnja 2020.

 

Poštovani

 

ČEMU SLUŽE OVAKO LOŠE ORGANIZIRANE TRIJAŽE PRIJE ULASKA U NEKE ZDRAVSTVENE USTANOVE?

Je li normalno, pored ostalih dijagnoza i dijabetičara imati tjelesnu temperaturu 32.1°C i čekati vani u redu cca sat vrimena?
Da bi došao na red za izvadit krv moraš 4 puta (pola toga nepotrebno i glupo) stajati u 4 različita reda i u svakom redu čekati….
To se moglo vrlo jednostavno organizirati, i to ovako: kada oboljeli stane u prvi red za trijažu i dođe na prozor kontenjera gdje se upiše i tu odmah dobije broj za vađenje krvi i odmah poslije ide sa tim brojem u zgradu, a na ulaza u zgradu pokaže taj broj i ulazi u čekaonicu gdje čeka dok ga ne prozovu….jednostavno, zar ne?
Upola bi se smanjile nepotrebne gužve i čekanje vani pod otvorenim nebom…. MOŽE LI ZDRAV RAZUMJETI BOLESNOG? Praksa kaže ne!
Možemo li bolje organizirati ulazak u bolnice i trijažu?
MOŽEMO I MORAMO AKO NE ZNAJU NEKA PITAJU, NAS MALE SMRTNIKE, KAKO
Je li ovakva trijaža sramotno ponižavajuća za oboljele u 21 stoljeću?
Jesmo li mi neki oboljeli postali stoka sitnog zuba u praksi , za neke nesposobne organizatore?
Dragi moji prenosim iskustvo kako to funkcionira za ulazak u zgradu koju trebate u bolnici, ovo je primjer za ulaz u laboratorij….
Dolazim u krug bolnice u 6.40 sati, namjerno dolazim prije početka radnog vrimena , sa ciljem da izbjegnem gužvu i olakšam boravak u bolnici. Započinje moje istraživanje gdje i kako tribam se ponašati za ući u zgradu.
Želim poštivati postavljeni proceduru.
Poslije točno pola sati saznao sam gdje tribam ići na trijažu. Dolazim u red broj jedan (vidi sliku), već u redu ima cca 80 – 90 ljudi. Puše neki meni hladni vjetar i meni je jako hladno, iako sam dobro višeslojno obučen, dok su neki pored u kratkim rukavima….KADA SAM VIDIO OVU ORGANIZACIJU U 21. STOLJEĆU, iako mi je bilo jako hladno, oblio me je neki hladni znoj po čelu ….
Red je vani pored zgrade i stojimo na otvorenom prostoru, iznad nas je samo nebo i BOG.
Dolazi osiguranje i mjeri mi temperaturu i čudi se. Mjeri mi zaštitar temperaturu vise puta i čudi se…kaže mi imate 32.1 tjelesnu temperaturu, kaže mi, jeste li dobro, odgovorim jako mi je hladno….odlazi , a ja čekam i dalje u redu za upis koji se vrši izvana na prozoru kontenjera.
Sve se odvija vani, a što bi bilo da je kiša, snijeg? Upišem se i idem sad u red broj 2 ispred zgrade, na ulazu u zgradu opet osiguranje …u redu puno ljudi, još više nego u redu broj 1… čekam, u zgradu ulaze neki preko reda, i u redu se stvara nezadovoljstvo. Ljudi su strpljivi jako, ali kada vide da neke grupice idu preko reda onako max bezobrazno, dižemo svoj glas i pitamo osiguranje na ulazu u zgradu, kako to, kako to?
Ja ulazim u zgradu u 7.55 sati. U zgradi ponovo u red za šalter za upisati se, čekaonica puna ljudi, upišem se na pultu i tek sada dobivam broj (a taj broj sam mogao dobiti poslije trijaže u prvom redu) i sad stajem u red 4.put, ali sada konačno imam broj po kojem će me prozvati.
Na pultu za upis i djelatnice koje vade krv su za pohvalu….. pitam kako im je, kažu, radimo, ali ljudi dođu nervozni zbog dugog čekanja vani u redu za trijažu i ulazu u zgradu, a onda opet poslije upisa na pultu četvrti put čekaju u čekaonici dok ih ne prozovu….ista je procedura za ulaz u bilo koju zgradu.
Imamo informacije da je vrlo slično i u drugim bolnicama.
U dobroj vjeri.
Marijo Drlje dipl.oec

0