Udruga hrvatskih pacijenata – Marijo Drlje, Najliječnica za 2019.godinu je dr Ksenija Kaleb, a najsestra Verica Farkaš.

U solidarnom javnom zdravstvenom sustavu ima jako puno dobra, širimo i to dobro

Tratinska 27 (poštu slati na Kopernikova 3)

Poštovene/i

Povodom svjetskog dana bolesnika 11. veljače Udruga hrvatskih pacijenata je 14. put zaredom dodijelila Zahvalnice za najliječnicu  dr Kseniju Kaleb i najsestru  Vericu Farkaš ,za 2019. godinu

Fotografija Udruga hrvatskih pacijenata.

Na zajedničkoj slici stoje s lijeva na desno :prim. Vera Katalinić-Janković, dr. med. , ,izv.prof..dr.sc Vili Beroš ministar zdravstva, dr Ksenija Kaleb najliječnica za 2019., Marijo Drlje predsjednik UHP-a, najsestra za 2019. Verica Farkaš, Petar Penava ravnatelj Crvenog križa grada Zagreba, i dr sc Luka Štilinović savjetnik Predsjednika UHP-a. Slikao, Bruno Dimić prof. fiz, tajnik UHP-a.

Marijo Drlje dipl.oec

Napomena: tekst dolje smo preuzeli sa Hine.

U povodu Svjetskog dana bolesnika 11. veljače, Udruga hrvatskih pacijenata (UHP) u srijedu je titule “najliječnice” i “najsestre” u 2019. dodijelila pedijatrici iz Metkovića Kseniji Kaleb te medicinskoj sestri iz Zagreba Verici Farkaš

Zahvalnice za predani rad i povjerenje koje su im iskazali pacijenti uručili su im predsjednik UHP-a Marijo Drlje i ministar zdravstva Vili Beroš.

“Svi ćemo sigurno jednoga dana biti pacijenti. Ponekad iznutra nije moguće prepoznati sve disfunkcionalnosti u sistemu i potreban je pogled izvana koji bi nam pomogao da unaprijedimo funkcioniranje čitavog sustava. To UHP i radi”, rekao je Beroš i zahvalio UHP-u na nastojanjima da poboljšaju zdravstveni sustav.

Najavio je kako će u radu dokazivati da ima sluha za sve probleme, poglavito malih ljudi pedijatrijske populacije, te će se fokusirati na unaprjeđenje, dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite.

Odabrali pacijenti: Ovo su najdoktor i najsestra

Istaknuo je da zdravstveni sustav nose medicinske sestre i liječnici, ali i kazao da se država “ponekad neadekvatno ponaša pa prekovremene ne isplaćujemo kako trebamo”.

Dodao je da će, osim pacijenata, u fokusu njegova djelovanja biti ljudski potencijali, odnosno sestre i liječnici, te da će napraviti sve što je u okviru njegovih mogućnosti da se posveti njihovim problemima.

Predsjednik UHP-a Marijo Drlje istaknuo je da zahvalnice dodjeljuju u znak pažnje kako bi se oboljeli mogli zahvaliti zdravstvenim djelatnicima na svemu što čine za njih te preko pojedinca cjelokupnom sustavu reći – hvala.

Liječnica Ksenija Kaleb radi kao pedijatrica u Domu zdravlja Metković. Široj javnosti postala je poznata kao liječnica koja je prošle godine govorila o propustima u zdravstvenoj skrbi u Metkoviću uslijed tragične smrti devetogodišnjeg Gabrijela Bebića, za što je dobila veliku podršku građana.

Drlje je istaknuo kako je upravo Gabrijelova majka bila jedna od onih koji su je podržali zbog njezine dostupnosti, razumijevanja, empatije i odnosa prema pacijentima kao prema vlastitoj djeci.

Kaleb: Rad s djecom veliki izazov i obilje radosti

“Ovo priznanje ne doživljavam samo osobno, nego kao poticaj i poštovanje za sve liječnike koji vrijedno, odgovorno i predano rade svoj posao. Biti najdoktor nosi čast i obavezu da u daljnjem radu budem još požrtvovnija, vrijednija, predanija, da stječem nove vještine i znanja kako bi pomagala svojim malim pacijentima”, rekla je Kaleb.

Naglasila je da rad s djecom nosi velik izazov i obilje radosti, jer s malom djecom postaješ iskreniji, neiskvareniji, jednostavniji i spontaniji. Upravo zbog toga, pedijatrija joj je uvijek bila prvi izbor.

Nagrađena medicinska sestra Verica Farkaš 25 godina radi u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici “Merkur” u Klinici za dijabetes “Vuk Vrhovac” kao sestra edukator, gdje pacijentima pomaže da se bolje nose s kroničnim oboljenjem.

Uz svoju osnovnu dužnost radi i kao koordinatorica za pružanje zdravstvene zaštite hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji kojima osigurava pravovremeno liječenje, za što nije dodatno plaćena.

Farkaš: Ponosna sam što su pacijenti prepoznali moj trud

“Ovo priznanje mi znači puno i jako sam ponosna što su pacijenti prepoznali moj trud. Uvijek sam bila spremna pomoći ljudima i drago mi je kad nekome pomognem, stoga se kao sestra osjećam kompletno i bolje”, rekla je Farkaš.

Zahvalnice za najzdravstvene djelatnike dodjeljuju se 14. put za redom s ciljem poticanja društva na solidarnost, plemenitost, humanost i zahvalnosti. Nagrađene predlažu i biraju pacijenti, a odabir se potvrđuje i ocjenama kolega iz struke.