Otvoreno pismo Predsjedniku Hrvatske Vlade Plenkoviću
Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Tratinska 27 (poštu slati na Kopernikova 3)
Zagreb
https://udrugahrvatskihpacijenata.hr/
https://www.facebook.com/udrugahrvatskihpacijenata.hr
U Zagrebu 25.6.2018.
OTVORENO PISMO PREDSJEDNIKU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE ANDREJU PLENKOVIĆU
Poštovani gospodine Predsjedniče!
Uskoro Vam na sjednicu Vlade dolaze prijedlozi dva važna zakona o zdravstvu: Zakon o zdravstvenoj zaštiti te Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju. Pogledate li oba prijedloga, čak i letimično, s lakoćom ćete uočiti kako navedeni zakoni predviđaju poklanjanje (ne prodaju!) javnog zdravstva privatnicima, uvođenje zdravstvenog turizma u javne ustanove, smanjenje prava pacijenata (kroz tzv. košaricu usluga), plaćanje svih usluga izvan te košarice (kao u stomatologiji), povećanje participacije, raslojavanje pacijenata prema platežnoj moći (liječenje prema standardu i nadstandardu) te poskupljenje dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja. Sve navedene mjere imaju samo jedan cilj: omogućiti privatnicima što veću zaradu bilo putem naplaćivanja usluga pacijentima bilo zdravstvenom fondu. Tragedija je u činjenici što će najviše plaćati oni čije su zdravstvene potrebe najveće, a platežna moć najmanja – građani bez prihoda i umirovljenici.
Sada već i sami uviđate zašto se novi zakoni povezuju sa Superhikom – osiguravaju otimanje siromašnima i bolesnima, a poklanjanje zdravim i bogatim. I kada se već stalno spominje demografska katastrofa i potrebe za mjerama koje će poticati rad i ostanak u Hrvatskoj, postavljamo Vam pitanje: biste li Vi živjeli u zemlji u kojoj cijeli radni vijek uplaćujete za zdravstvo da bi u starijoj dobi, kada Vam je zdravstvena skrb najpotrebnija, ostali bez nje? Naravno da ne biste. I sada iskreno odgovorite: zašto mislite da bi drugi građani Hrvatske to učinili? A planiramo Hrvatsku učiniti zemljom poželjnom za život?
I dok zemlje koje su ranije kročile u privatizaciju (Švedska, Engleska, Slovenija) što više smanjuju udio privatnog u javnom zdravstvu čineći zdravstvenu skrb dostupnijom na solidarnom načelu (i naravno, besplatnom), mi idemo upravo obrnutim putem – poklanjamo javno zdravstvo privatnicima, a zdravstvo činimo manje dostupnim i skupljim. No, tragedija ovakvog postupka nije samo u okrutnosti prema hrvatskim pacijentima i bezobzirnosti prema hrvatskom zdravstvenom fondu, tragedija je što je vrlo vjerojatno da hrvatsko javno zdravstvo neće preživjeti ovakav masakr. Liječnici željni reda i sigurnosti u sustavu teško će prihvatiti stanje u kojemu je primarna zaštita potpuno privatizirana, a bolnički sustav potpuno javan, stanje u kojemu liječnici primarne zaštite mogu zarađivati višestruko više od najvrsnijih neurokirurga, kardiokirurga ili drugih vrhunskih bolničkih liječnika, stanje u kojemu liječnici u primarnoj zaštiti mogu raditi do 70. godine i poklonjene im javne ambulante prodavati ili ostavljati svojoj djeci (stvara se novo plemstvo u 2018.), dok za bolničke liječnike vrijede sindikalni ugovori i Zakon o radu, stanje u kojemu će, putem zdravstvenog turizma, hrvatski građani u svojoj domovini biti drugorazredni pacijenti u odnosu na strane turiste.
Hoće li medicinske sestre biti motivirane ostati u zemlji u kojoj se ambulante poklanjaju liječnicima dok one, iako rade po tridesetak godina u toj ambulanti ne dobivaju ni jedan posto udjela u vlasništvu, a naravno ni u naknadnoj prodaji ambulante? A to sve za plaću koja je simbolična u odnosu na ono što im nude druge zemlje.
Odgovori su više nego jasni.
Kao iskusnom političaru ne trebamo Vam pojašnjavati da je namjeran slom solidarnog javnog zdravstvenog sustava, političko, ali i demografsko samoubojstvo. Ograničenje ili smanjivanje sadašnje razinu prava na liječenje uzrokovati će daljnji pad povjerenja u bolju budućnost Hrvatske i predstavljati dodatni motiv za odlazak iz domovine.
No, ovim Vam se pismom ne obraćamo kako bi Vam ukazali na činjenice koje i sami znate. Obraćamo Vam se stoga što Vas molimo da mudrošću političara i odlučnošću državnika spasite naš solidarni javni zdravstveni sustav (SJZS). Obraćamo Vam se sa zamolbom da konačno, nakon 25 godina čekanja, provedete pravu, korjenitu i spasonosnu reforme hrvatskog zdravstva. Ta se reforma po nama sastoji od mjera koje su već dugo poznate, a sastoje se (ukratko) od sljedećeg:
- Reforme bolničkog sustava.Vlasništvo nad bolnica mora biti jedinstveno (trenutno su klinike državne, a bolnice županijske ili gradske). Suvišne bolnice treba pretvoriti u poliklinike s dnevnim smještajem, a nastale slobodne prostore pretvoriti u samoodržive domove za starije (trenutno se na smještaj u dom čeka i više od 10 godina) i hospicije. Tako će pacijenti dobiti vrhunsku zdravstvenu skrb, stariji domove, a neizlječivo bolesni dostojno mjesto za svoje posljednje dane.
Reformom bolničkog sustava preraspodijeliti će se i zadržati sve medicinsko osoblje. Uz to, u domovima i hospicijima može se zbrinuti i dio nepotrebnog nemedicinskog osoblja kojeg je u bolničkom sustavu oko 7000 (po nekim procjenama to godišnje košta oko 800 – 900 milijuna kuna).
- Izjednačavanju statusa svih liječnika u javnom zdravstvu koji, već po samoj odrednici, trebaju biti bez iznimke javni djelatnici. Tko želi biti privatnik neka izađe iz javnog zdravstva i zaputi se poduzetničkim vodama.
- Uvođenju neprofitnosti u poslovanje javnog zdravstva – zarađivanje na boli ii patnji pacijenata nije primjereno sustavu kojeg financiraju sami građani. Pacijenti ne smiju biti izvor prihoda, a ne smiju se ni razlikovati po platežnoj moći. Mogućnost zarađivanja u javnom zdravstvu potiče negativne zdravstvene ciljeve (što više bolesnih, što duže i skuplje liječenje), mogući kriminal (naplaćivanje neučinjenih usluga) i korupciju (afera Farmal).
- Uvođenju potpune transparentnosti potrošnje i objedinjavanju javne nabave. Na taj je način moguće uštedjeti i do milijardu kuna godišnje. Mi, građani, želimo uvid u potrošnju svake lipe koju smo uplatili za liječenju bolesnih. Želimo potrošnju vidjeti na internetu za svaku ustanovu koja prima naš novac namijenjen liječenju.
- Depolitizaciji javnog zdravstva.Neki političari, pohlepni lobisti privatizacije (tajkunizacije) se već 25 godina prema solidarnom javnom zdravstvu odnose kao prema izbornom plijenu koji treba što više iscrpiti (oslabiti i napuniti privatne račune nekih pohlepnih lobista tajkunizacije), a onda SJZS pokloniti svojim istomišljenicima i uhljebima. Tražimo neka SJZS upravljaju ekonomisti ili liječnici i građani koji će biti odani solidarnom javnom zdravstvu, a ne osobnom bogaćenju.
- Popunjavanju solidarnog javnog zdravstva sadržajima i djelatnostimapotrebnim za samostalno obavljanje što većeg broja zadaća. Miješanje praksi treba zabraniti ili ostaviti u iznimno rijetkim slučajevima. Privatnike i posrednike u javnom zdravstvu treba svesti na najmanju moguću mjeru. Smanjit će se liste čekanja, a pacijente sačuvati od moguće nepotrebnih medicinskih postupaka.
- Povećavanju plaća medicinskim djelatnicima, osobiti sestrama i liječnicima. Nedopustivo je da liječnici i sestre moraju raditi dodatne poslove da bi mogli pristojno živjeti. Samo nas zadovoljni liječnici i zadovoljne sestre mogu dobro liječiti. Budu li se provele predložene reforme, ušteđena će sredstva biti dovoljna za osjetno povećanje plaća zdravstvenim djelatnicima.
- Uplaćivanju sredstava koje država duguje zdravstvenom fondu. Donositi zakone kojima će se smanjiti prava osiguranika, povećati participacija te dopunsko i dodatno osiguranje s izgovorom „punjenja zdravstvenog fonda“ dok istovremeno država ne uplaćuje svoje obveze, čin je krajnjeg licemjerja.
Provođenjem navedenih mjera stvorit ćemo pravedan, solidaran zdravstveni sustav, dostupan i financijski održiv . Neupitno je da bi predložena reforma imala potporu svih građana, pacijenta, većine liječnika i financijsku potporu EU.
Poštovani gospodine Predsjedniče Hrvatske Vlade, obraćamo Vam se s nadom u Vašu političku i državničku mudrost. Državničku, stoga što se nadamo da su Vaši obzori i širi, i vremenski dalji, da jednako razumijevate potrebe sadašnjih hrvatskih građana (Hrvatska je danas druga najsiromašnija zemlja u EU) kao i potrebe onih koji tek trebaju doći. Jer samo takvim, širokim i dalekim pogledom možemo stvoriti zajednicu u kojoj će ljudi ne samo rado živjeti, nego se u nju i rado vraćati.
U očekivanju odgovora želimo Vam obilje zdravlja sa prve crte oboljelih.
U dobroj vjeri,
S iznimnim poštovanjem i nadom,
Predsjednik
Marijo Drlje, dipl. oec.