Udruga hrvatskih pacijenata – Marijo Drlje, otvoreno pismo Ravnatelju KBC Rebro dr. Čorušić, ministru zdravstva dr. Kujundžiću i ravnatelju HZZO-a Vukeliću

Ovrhe i dalje stižu

Tratinska 27/1 (poštu slati na Kopernikova 3)

U Zagrebu 16.3.2018.

Poštovani gospodine Ravnatelju prof. dr. sc. Ante Čorušić, dr. med.

​Pitamo Vas, je li moralno i etički oboljelima slati ovrhe zbog 25 kn duga ako oboljeli nisu znali za taj dug?​

​Pitamo Vas, znate li da smo mi druga najsiromašnija zemlja u EU? Je li Vi uopće osjećate bilo osiromašenog (oboljelih)​ Hrvatskog puka?

Od 8. mjeseca 2017. kontaktiralo nas je jako puno​ oboljelih zbog  ovrha,​ a sve zbog 25 kn duga. Zajedničko svima koji su nas kontaktirali je “nismo znali za dug od 25 kn, nikada nismo dobili račun, i nikada nismo dobili opomenu”. Pitamo Vas jesu li​ “prazne” priče vaše administracije​ oko slanja računa,  a  da ​za to nema dokaza (to nam pričaju oboljeli)​ i da nisu točne adrese oboljelih?

Pitamo Vas, kako to da su na ovrhama točne adrese oboljelih

​ (je li to znači da ste im mogli poslati  račun i opomenu na točnu adresu)​…..?

Pitamo Vas, kako su oboljeli mogli biti upisivani u vašu bolnicu , ako vaši djelatnici nisu provjerili točnu adresu i imaju li oboljeli osnovno i dopunsko osiguranje?​

Zašto vaši djelatnici prilikom upisa nisu svima onima koji nemaju dopunsko osiguranje naplatili taj dio ili izdali račun uz potpis oboljelih​ da su​ ga​ primili​?

Pitamo Vas kako to da otpusna pisma iz vaše bolnice dolaze  na točnu adresu oboljelih , a eto računi​ i opomene​ koje ste navodno poslali ne? Pitamo Vas je li ​ vaša administracija ruši ugled vaše bolnice i svega dobrog š​to odgovorni i humani​ zdravstveni djelatnici naprave za oboljele?

Pitamo Vas znate li da svaki obiteljski liječnik ima točne podatke za svoje oboljele i zašto ih niste kontaktirali ako niste znali poneku točnu adresu oboljelog koji vam je dužan 25 kn, već ste pokrenuli ovrhu?​

Vama na znanje, tih 25 kn duga ​je naraslo kroz ovrhu​ na 700 i više kn.

Molimo Vas za točan podatak, koliko ste u proteklih godinu dana pokrenuli ovrha zbog 25 kn ( ili zbog sličnih iznosa) duga protiv oboljelih?

Poštovani gospodine ravnatelju dr Čorušić, ispričavamo​ se ako smo​ u ovom dopisu bili  malo oštriji, ali znajte da nas​ kontaktiraju u zadnjih pola  godine oboljeli zbog 25 kn duga i vaših ovrha. Odlučili​ smo Vas osobno zamoliti, ​zaustavite ovrhe zbog 25 kn duga za koje oboljeli nisu znali, nikada nisu dobili račun , a ni opomenu. Nažalost neki oboljeli  nam govore da nemaju ni za kruh ni za mlijeko, a da moraju plać​ati vaše ovrhe. Mnogi se kunu da nisu doista znali za dug i da su znali da bi platili tih 25 kn.

Pitamo Vas znate li da su nekima oboljelima blokirani računi (zbog 25 kn duga za koji nisu znali …) zbog vaših ovrha samo 3 dana prije Božića 2017?​

Još jednom, molimo Vas za razumijevanje osiromašenog Hrvatskog puka koji žele plaćati svoje obaveze za koje znaju (ako ne znaju za dug od 25 kn kako to mogu platiti?) ​
Mi u UHP-a smo za to da se računi moraju plaćati, ali kako oboljeli mogu nešto platiti ako nisu ni znali za dug.

U očekivanju odgovora želimo svima vama obilje zdravlja sa prve crte oboljelih.

S osobitim poštovanjem

Marijo Drlje, dipl. oec.