Prijedlozi Udruge hrvatskih pacijenata ministru prof . dr. sc. Milanu Kujundžić za spas SJZS.

Poštovani gospodine Ministre zdravstva Udruga hrvatskih pacijenata javno iznosi svoje stavove o tome što bi vlast morala učiniti za spas SJZS

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Kopernikova 3,  Zagreb
e-mail:marijodrlje1@gmail.com

UHP/16-83
U Zagrebu 20.10.2016.
Prijedlozi UHP-a ministru prof . dr. sc. Milanu Kujundžić za spas SJZS.
1. Treba financijski analizirati svaki članak pojedinog zakona (Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju) na snazi i vidjeti što imamo, a što bi moguće nove izmjene zakona donijele i to prikazati koliko košta i što dobivamo, a što gubimo.
2. Bez najdetaljnije financijske analize ići u promjene-izmjene ili novi zakon bilo bi neozbiljno​ i vjerojatno bi pridonjelo smanjenju prava oboljelih, a to bi po nama u UHP značilo da bi cca 3 000 000 najsiromašnijeg hrvatskog puka ostalo bez kvalitetne zdravstvene zaštite na zlatnom standardu u trenutku potrebe. Ako se ide u izmjenu zakona, ti zakoni ne smiju umanjiti sadašnja prava već naprotiv ostati na današnjoj razini ali strogo definirati rokove dostupnosti sveobuhvatne zdravstvene zaštite na načelu solidarnosti​. Zakonom zabraniti tajkunizaciju i amerikanizaciju SJZS. Privatno zdravstvo neka se razvija privatnim novcima.
3. UHP-a traži potpunu zabranu miješanje praksi. Omogućiti svim zdravstvenim djelatnicima neka biraju gdje će raditi: u privatnom ILI​, ponavljamo ILI​, solidarnom javnom zdravstvenom sustavu (SJZS). Svi oni koji su nezadovoljni i stalno „kukaju“ neka im se dopusti odlazak, a istovremeno zaposliti sve zdravstvene djelatnike sa Zavoda za zapošljavanje te ako to ne bude dovoljno, onda omogućiti strancima koji poštuju Ustav RH i prihvaćaju uvjete koje im se nude da se zaposle u SJZS. Za strogu zabranu miješanja privatne i javne prakse u zdravstvu Udruga hrvatskih pacijenata (UHP) se zalaže već 12. godinu jer je to po nama mogući glavni uzrok urušavanja i sve lošijega stanja u SJZS, a jačanje privatnog zdravstva na račun SJZS. Pitamo Vas je li doista liječnik (kirurg, onkolog, hematolog,stomatolog, ginekolog ili neki drugi….) ako odradi punu smjenu i posveti se svojim pacijentima u SJZS i ima npr 55 ili 62 godina života iza 16:00 sati može raditi kod privatnika ili se možda prije podne u SJZS “čuva” za rad kod privatnika? Npr. uzmite što se dešava u stomatologiji (kad ugovorni stomatolog za vrijeme plaćenog radnog vremena radi i privatno i moguće jednu usluge naplaćuje dva puta… itd) ili nekim drugim specijalnostima, a to im zakoni dopuštaju. Mi u UHP-a mislimo da su ti zakoni loši na nas oboljele. Za spas SJZS, po nama općeg dobra hrvatskog puka, ima nade ako prvi korak u reformi bude na svim razinama stroga zabrana rada zdravstvenim djelatnicima u privatnom i javnom zdravstvu.
4. UHP traži zakonsku zabranu uvođenja bilo kakvih “košarica” usluga​, odnosno definiranje paketa usluga (koje neki možda i iz osobnih interesa/profita traže ​ ) koje bi podmirivalo osnovno zdravstveno osiguranje, dok bi ostalo građani morali plaćati iz džepa. To je put po nama prema amerikanizaciji i tajkunizaciji zdravstva, što ne smijemo dopustiti. RH mora ostati socijalna država, što znači da moramo imati osigurano sveobuhvatno i kvalitetno solidarno zdravstvo za sve građane u trenutku njihove stvarne potrebe. Zabranite lobirati za tajkunizaciju SJZS zaposlenicima koji rade i od toga žive u SJZS.
4. Jačanje SZJZ-a Treba jačati SJZS na način da se svi slobodni kapaciteti stave u punu funkciju i u drugoj smjeni. Na taj način dostupnost zdravstvenih usluga biti će veća, a liste čekanja svedene na minimum. Treba zakonski regulirati da liste čekanja ne smiju biti duže od 30 dana po pojedinoj dijagnostičkoj pretrazi​ jer bol dolazi podmuklo, nenajavljeno. BOL ne zna čekati. Bol treba liječiti u trenutku nastajanja, a sve drugo po nama je demagogija nekih ljudi koji vode SJZS. Ljude koji rade prekovremeno treba platiti. Kontrolu za vrijeme radnog vremena treba postrožiti i plaćati zdravstvene djelatnike po uspješnosti-kvaliteti i učinku, a ne kao danas da nam u nekim bolnicama iza 12 sati hodnici su uglavnom prazni i skoro da možemo na njima igrati “na male branke”.
5. Liste čekanja Definirati rok čekanja na pojedinu zdravstvenu uslugu, a taj rok ne smije biti duži od 30 dana ako za nju ima slobodnih, neiskorištenih kapaciteta.​ Ovo se mora osigurati ako je oboljeli u centru svakog odlučivanja. Svi zaposlenici su u SJZS zbog oboljelih, a ne obrnuto.
6. Treba osigurati da ljudi koji upravljaju SJZS-om, od ministra na niže, za svoje loše (promašene) odluke odgovaraju svom svojom privatnom imovinom, a isto tako za dobre odluke koje će omogućiti napredak u SJZS i kvalitetno liječenje oboljelih, nagrađivanje.
7.​ Spriječiti sivu ekonomiju, mito i korupciju u SJZS. Osnovati „zdravstveni USKOK“ Po našem mišljenu potrebno je za SJZS formirati samostalni „zdravstveni USKOK“ sa širokim ovlastima koji bi imao zadaću kontrole godišnje potrošnje cca 23 milijarde kn i moguću tajkunizaciju SJZS-a​. Dakle spriječiti moguću sivu ekonomiju, mito i korupciju u SJZS jer je to danas vrlo teško dokazivati jer se sve odvija u četiri oka, a na primjer to dopušta i miješanje praksi od stomatologije pa dalje…. Mora se zabraniti miješanje praksi u SJZS, a istovremeno osnovati „zdravstveni USKOK“
8. Formirati neprofesionalno višestaleško, javno, neovisno tijelo npr pri medicinskom fakultetu​ koje bi​ javno​ raspravljalo o svim predmetima-pritužbama​ kada su u sukobu interesi oboljelih i zdravstvenih djelatnika.​ Danas staleška tijela na naše pritužbe uvijek zaključe „rađeno je po pravilima struke“​ (više o ovoj temi može se naći na blogu Marijo Drlje – Udruga hrvatskih pacijenata).
9.​ Objediniti vlasništvo i nabavu svih bolnica u državno i sa njima upravljati iz jednog centra. Sigurni smo da bi to pojeftinilo sustav jer bi npr. sva nabava bila u jednom mjestu​ (to je moguće za svu robu osim one koja ima kratak rok trajanja), a i razvoj bolnica bi bio bolji jer bi se vodilo računa što, koliko i kako razvijati u svakoj pojedinoj bolnici sa ciljem da svaki naš građanin ima iste uvjete bez obzira gdje živio. Svakako da to mora ostati solidarni javni zdravstveni sustav.
10. ​ Kad se pripremi svaka nova reforma-promjena zakona u SJZS a ako otpori lobista tajkunizacije bude prevelik tada raspisati referendum sa lokalnim izborima u svibnju 2017.​ (ništa ne košta) i pitati građane što misle i kakvo zdravstvo žele. Odluku građana na mogućem referendumu sprovesti u djelo.
U dobroj vjeri.
Predsjednik Marijo Drlje

1+