Udruga hrvatskih pacijenata ministru zdravlja dr Nakiću. Ne nastavku tajkunizacije SJZS. Ne proširivanju postojeće košarice usluga u SJZS. Ne Dodatnom osiguranju u SJZS.

UHP-a Nakiću. NE tajkunizaciji SJZS. Ne proširenju košarice usluga u SJZS. Ne dodatnom osiguranju u SJZS

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Kopernikova 3   Zagreb
Marijo Drlje, predsjednik

U Zagrebu 26.1.2016.                                       Ministarstvo zdravlja
                                                              n/p ministra doc. dr.. sc. Dario Nakić

Poštovani gospodine ministre zdravlja

Ne nastavku tajkunizacije solidarnog javnog zdravstvenog sustava (SJZS).

Ne proširenju već postojeće košarice usluga u SJZS i na druge dijelove sustava.

Ne dodatnom osiguranju. Ne miješanju javne i privatne prakse.

Ne lobistima koji žele opće dobro SJZS koncesionirati-privatizirati-tajkunizirati.

Ne kopirati stomatologiju na ostalu primarnu zdravstvenu zaštitu. Ne “stomatologizaciji” cijele primarne zdravstvene zaštite!

Ne zdravlje pretvarati u robu pa tko ima neka kupi i liječi se, a tko nema neka trpi i pati čekajući zakon biologije.

Ne ukidati civilizacijsku razinu dostignutih prava na kvalitetno liječenja na načelu solidarnosti u SJZS i vraćati nas u „mrak“ 19. stoljeća kada je zdravstvo u pitanju. Učimo od velikog akademika Andrije Štampara.(uprivitku)

Nažalost prvi dan poslije Vašeg imenovanja ubili ste nam svaku nadu za spas općeg dobra solidarnog zdravstvenog sustava (SJZS). Jeste li svjesni koliko će oboljelih ostati bez kvalitetnog liječenja primjereno 2016. godini . Ako dođe do toga hoće li Vaša savjest biti mirna?

Čitajući Vaše izjave po medijima kao npr „pacijenti će dobivati samo ono što im je potrebno“ pitamo Vas je li to znači da su do sada pacijenti dobivali i ono što im nije potrebno? Ako je to tako onda istražite koji su pacijenti dobivali ono što im nije potrebno i tko im je to odobravao? Kada istražite tko je pacijentima davao što im nije trebalo upoznajte javnost, a kaznite odgovorne. Ovo nije razlog da proširujete već postojeću košaricu usluga koja nažalost već postoji ako niste znali.

Vama na znanje već postoji košarica usluga u stomatologiji, ortodonciji, dermatologiji, oftalmologiji, fizikalnoj terapiji itd.

Po nama u UHP-a svako novo proširenje postojeće košarice usluga i donošenje novog osiguranja (dodatnog ili kako bi se već zvalo…) doveo bi cca 3 000 000 najsiromašnijeg hrvatskog puka u vrlo težak položaj kada mu stigne opaka bolest u ne mogućnost najkvalitetnijeg liječenja na načelu solidarnosti. Jeste li toga svjesni i hoćete li moći nositi na svojoj savjesti sve one oboljele koji nemaju novca i veza, a  ostanu bez najkvalitetnijeg liječenja po preporuci savjesnih, stručnih, humanih i odgovornih liječnika.

Dana 26. siječnja u Novom listu na str.7  piše u naslovu:

“Sve izvan košarice usluga plačat će se. Ministar Nakić košaricu osnovnih zdravstvenih usluga uspoređuje sa osiguranjem automobila: Imate osnovno osiguranje koje pokriva osnovne stvari, a s “kaskom“ možete ugovoriti dodatno“

Poštovani gospodine ministre, ako ste već uspoređivali oboljele sa autima molimo Vas raspitajte se koliko ima osiguranih automobila sa osnovnim osiguranjem. Kada dođete do tog podatka molimo Vas raspitajte se onda koliko ljudi ima kasko osiguranje. Nadamo se da ćete saznati koliko ljudi ne može imati zbog siromaštva kasko osiguranje.

Mi u UHP-a procjenjujemo da cca 3 000 000 najsiromašnijeg hrvatskog puka nema veze ni sa vlasništvom automobila ni njihovim osnovnim i kasko osiguranjem veće se bori svaki dan kako imati koricu kruha za sebe i obitelj i kako platiti osnovne režije. Kako mislite da ovi ljudi mogu uplaćivati još dodatno zdravstveno osuguranje. Je li se vi „odričete“ ovih ljudi kada je u pitanju njihovo najkvalitetnije liječenje na načelu solidarnosti? 

Zašto Vam smeta solidarnost zdravih i bolesnih, bogatih i siromašnih u općem dobru solidarnom javnom zdravstvenom sustavu. Mi u UHP-a vjerujemo da se može sačuvati SJZS samo ako tražimo odgovornost od svakog pojedinca na svim razinama.

Poštovani gospodine ministre zdravlja, koliko znamo Vi dolazite iz demokršćanske stranke (ako nisam u pravu ispričavam se) i zaista nam nije jasno iz koje Biblije vi učite jer u Bibliji koju mi čitamo ne može se pronaći ovo Vaše štivo u kojoj se umanjuje solidarnost u pravu na liječenje i život kao  najsvetijeg dara od Boga.

U dobroj vjeri ovo otvoreno pismo je izašlo iz naših dobrih namjera i naših srca u pokušaju spasa zdravlja naših građana na načelu solidarnosti ,a prije svega siromašnih (većine) i oboljelih.
U dobroj vjeri.
S poštovanjem
Marijo Drlje, predsjednik

0