Udruga hrvatskih pacijenata, stavovi i prijedlozi prije izbora 8.11.2015. i poslije izbora što mora učiniti zdravstvena vlast za spas SJZS.

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Gundulićeva 26/3  (poštu slati na Kopernikova 3)
Zagreb
Mob. 0911877654
Marijo Drlje, predsjednik
  OTVORENO PISMO ZA SVAKU NOVU VLAST
U Zagrebu 14.9.2015.       (ponovljeno 28.12.2015 i 25. 1. 2016.)

S obzirom na približavanje parlamentarnih izbora, te na činjenicu da bi pitanje zdravlja građana i organizacije zdravstvenog sustava trebalo biti jedan od prioriteta vlasti u sljedećem mandatu, Udruga hrvatskih pacijenata javno iznosi svoj stav o tome što bi  vlast morala učiniti.

1.      Treba financijski analizirati svaki članak pojedinog zakona (Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju) na snazi i vidjeti što imamo, a što bi nove izmjene zakona donijele i to prikazati koliko košta i što dobivamo a što gubimo.

Bez najdetaljnije financijske analize ići u promjene-izmjene ili novi zakon bilo bi neozbiljno i vjerojatno smanjenju prava oboljelih a to bi po nama u UHP-a značilo da bi cca 3 000 000 najsiromašnijeg hrvatskog puka ostalo bez kvalitetne zdravstvene zaštite u trenutku potrebe.

Ako se ide u izmjenu zakona ti zakoni ne smiju umanjiti sadašnja prava već naprotiv ostati na današnjoj razini ali strogo definirati rokove dostupnosti sveobuhvatne zdravstvene zaštite na načelu solidarnosti.

Zakonom zabraniti tajkunizaciju i amerikanizaciju SJZS. Privatno zdravstvo neka se razvija privatnim novcima.

2.  UHP-a  traži potpunu zabranu miješanje praksi.

Omogućiti svim zdravstvenim djelatnicima neka biraju gdje će raditi u privatnom ILI, ponavljamo ILI solidarnom javnom zdravstvenom sustavu (SJZS)

Svi oni koji su nezadovoljni i stalno „kukaju“ neka im se dopusti odlazak a istovremeno zaposliti sve zdravstvene djelatnike sa Zavoda za zapošljavanje ako to ne bude dovoljno onda   omogućiti strancima koji poštuju Ustav RH i prihvaćaju uvjete koje im se nude da se zaposle u SJZS.

Za strogu zabranu miješanja privatne i javne  prakse u zdravstvu Udruga hrvatskih pacijenata (UHP) se zalaže već 12. godinu jer je to po nama mogući glavni uzrok urušavanja i sve lošijega SJZS,a jačanje privatnog zdravstva na račun SJZS.

Pitamo Vas je li doista liječnik (kirurg, onkolog, hematolog,stomatolog, ginekolog ili neki drugi….) ako odradi punu smjenu i posveti se svojim pacijentima u SJZS  i ima npr 58 godina života iza 16.00 sati može raditi kod privatnika ili se možda  “čuva” za rad kod privatnika?

Npr. uzmite što se dešava u stomatologiji,(kad ugovorni stomatolog za vrijeme plaćenog radnog vremena radi i privatno i moguće jednu usluge naplaćuje dva puta….. itd) ili nekim drugim specijalnostima a to im zakoni dopuštaju a mi u UHP-a mislimo da su ti zakoni loši na nas oboljele.

 Za spas SJZS po nama općeg dobra hrvatskog puka ima nade ako prvi korak u reformi bude  na svim razinama stroga zabrana rada zdravstvenim djelatnicima u privatnom i javnom zdravstvu.

3.      UHP traži zakonsku zabranu uvođenja bilo kakvih “košarica” usluga, odnosno definiranje paketa usluga (koje neki možda i iz osobnih interesa/profita/ traže) koje bi podmirivalo osnovno zdravstveno osiguranje, dok bi ostalo građani morali plaćati iz džepa. To je put po nama prema amerikanizaciji i tajkunizaciji zdravstva, što ne smijemo dopustiti. RH mora ostati socijalna država, što znači da moramo imati osigurano sveobuhvatno i i kvalitetno solidarno zdravstvo za sve građane u trenutku stvarne potrebe.

4.   Jačanje SZJZ-a

Treba jačati SJZS na način da se svi slobodni kapaciteti stave u punu funkciju i u drugoj smjeni a na taj način dostupnost zdravstvenih usluga biti će veća a liste čekanja svedene na minimum.

Treba zakonski regulirati da liste čekanja ne smiju biti duže od 30 dana jer bol dolazi podmuklo, ne najavljeno. BOL ne zna čekati. Bol treba liječiti u trenutku nastajanja a sve drugo po nama je demagogija nekih ljudi koji vode SJZS. Ljude koji rade prekovremeno treba platiti.

Kontrolu za vrijeme radnog vremena treba postrožiti i plaćati zdravstvene djelatnike po uspješnosti-kvaliteti i učinku a ne kao danas da nam u nekim bolnicama iza 12 sati hodnici su uglavnom prazni i skoro da možemo na njima igrati na male branke.

5.       Liste čekanja

Definirati rok čekanja na pojedinu zdravstvenu uslugu a taj rok ne smije biti duži od 30 dana, a za to ima slobodnih neiskorištenih kapaciteta. Ovo se mora osigurati ako je oboljeli u centru svakog odlučivanja. Svi zaposlenici su u SJZS zbog oboljelih a ne obrnuto.

        6.     U novi zakon treba ugraditi da ljudi koji upravljaju SJZS od ministra na niže za svoje loše (promašene) odluke odgovaraju svom svojom privatnom imovinom a isto tako za dobre odluke koje će omogućiti kvalitetno liječenje oboljelih, nagrađivanje.

 7.      Spriječiti sivu ekonomiju, mito i korupciju u SJZS. Osnovati „zdravstveni USKOK“

Po našem mišljenu potrebno je za SJZS formirati samostalni „zdravstveni USKOK“ sa širokim ovlastima koji bi imao zadaću kontrole godišnje potrošnje cca 22 milijarde kn i moguću tajkunizaciju SJZS.

Dakle spriječiti moguću sivu ekonomiju, mito i korupciju u SJZS jer je to danas vrlo teško dokazivati jer se sve odvija u četiri oka a na primjer to dopušta i miješanje praksi od stomatologije pa dalje….

Mora se zabraniti miješanje praksi u SJZS a istovremeno osnovati „zdravstveni USKOK“

8.   Formirati neprofesionalno više staleško javno neovisno tijelo npr pri medicinskom fakultetu koje bi javno raspravljalo o svim predmetima-pritužbama kada su u sukobu interesi oboljelih i zdravstvenih djelatnika.  Danas staleška tijela na naše pritužbe uvijek zaključe „rađeno je po pravilima struke“(više o ovoj temi može se naći na blogu Marijo Drlje – Udruga hrvatskih pacijenata).

9.   Objediniti vlasništvo svih bolnica u državno i sa njima upravljati iz jednog centra.

Sigurni smo da bi to pojeftinilo sustav jer bi  npr. sva nabava bila u jednom centru a i razvoj bolnica bi bio bolji jer bi se vodilo računa što, koliko i kako razvijati u svakoj pojedinoj bolnici sa ciljem da svaki našgrađanin ima iste uvjete bez obzira gdje živio. Svakako da to mora ostati solidarni javni zdravstveni sustav.

10.    Kad se pripremi svaka nova promjena zakona u SJZS raspisati referendum i pitati građane što misle i        kakvo zdravstvo žele.
U dobroj vjeri.
Predsjednik
Marijo Drlje

0