Udruga hrvatskih pacijenata uputila je dopis Vargi, Prenđi, Balenović i drugima, koliko ste u zadnje 4 godine u javnom zdravstvu dijagnostičkih postupaka proglasili estetikom?

Pitamo Vargu, Prenđu i ostale koliko ste u zadnje vrijeme dijagnostičkih postupaka proglasili estetikom? 

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Gundulićeva 26/3 (poštu slati na Kopernikova 3)
Zagreb
Predsjednik, Marijo Drlje

U Zagrebu  23.11.2015

MINISTARSTVO ZDRAVLJA REPUBLIKE HRVATSKE n/p ministra prim. Siniše Varga, dr.dent.med
HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE n/p ravnateljice HZZO-a Tatjane Prenđa Trupec, mag. Ing .el.
DOM ZDRAVLJA ZAGREB CENTAR n/p doc.dr.sc. Antonija Balenović, dr.med.


Poštovani/e

molimo vas za informaciju koliko ste u zadnje četiri godine smanjili prava oboljelih iz osnovnog i dopunskog osiguranja samo po osnovi što ste neke postupke proglasili estetikom? Očekujemo detaljan popis od stomatologije, ortodoncije, dermatologije….

Je li ova vaša reforma sve više pretvara zdravstvene djelatnike u trgovce a zdravlje u robu pa tko ima neka kupi i liječi se a tko nema neka trpi i čeka zakon biologije?

Učimo od velikog akademika Andrije Štampara a on je govorio i živio ovako: Štampar je 1925. objavio 10 točaka svoje ideologije od kojih su 5. i 6. sljedeće:

5. Liječnik ne smije biti ekonomski zavisan od bolesnika, jer ga ekonomska zavisnost sprječava u glavnim njegovim zadacima.

6. U pitanju narodnog zdravlja ne smije se činiti razlika između ekonomski jakim i slabim.

Inače, najveći su protivnici Štamparove socijalne medicine bili vodeći ljudi Liječničke komore i Zbora liječnika Hrvatske u Zagrebu zbog čega je Štampar i istupio iz tih udruga. U “Liječničkom vjesniku” kritizira se njegova “Socijalna medicina” kao djelo neobjektivno i protivno liječničkom staležu. Tako je Štampar “Boreći se za socijalizaciju medicine, napose pak protiv privatne prakse liječnika, došao je u sukob s moćnim faktorima i postao politički nepoćudna osoba.” (M. D. Grmek. Andrija Štampar, Zagreb 1958.)

Ovdje ču danas 23.11.2015 godine opisati samo jedan  primjer. Je li postoji razlika?

Oboljeli ima izrasline (bradavice) oko vrata i ne može obući košulju jer ga to žulja i boli. Drugi ima izrasline ispod pazuha i to mu smeta i boli ga a i to ste proglasili estetikom i otvorili vrata privatluku . Je li i to tajkunizacija?

Ovaj prvi se javlja obiteljskom liječniku isti ga naruči mailom u Dom zdravlja i dobije termin za 43 dana. Dođe na zakazani termin, primi ga liječnik i pregleda. Pregled traje čak 4 minute.

Liječnik kaže:”dobroćudna novotvorina kože vrata ali to vam spade u estetiku i ne pokriva HZZO. To vam možemo ukloniti elektrokoagulacijom ali to morate platiti iz džepa.” Oboljeli kaže pa imam osnovno i dopunsko osiguranje a liječnica odgovori to vam je estetika i ne pokriva HZZO već dvije i pol godine. Oboljeli pita koliko to košta? Liječnica odgovara od 1-5 bradavica je 100 kn, od 6-10 je 200 kn…

Bože dragi tko je formirao ove cijene i odobrio. Dakle 1 bradavica može koštati 100 kn koliko i 5. Znači ako čovjek ima samo jednu mora platiti isto kao da ima i 5 bradavica ili ako ima 6 a mora platiti kao da ima 10. Uklanjanje 1 bradavice košta 100 kn i traje cca 10min. Znate li vi uopće koliko se plača 1 sat rada u javnom zdravstvu  npr. abdominalnom kirurgu?  Kakva je ovo logika? Jesu li  ovo samo sposobni trgovci ili…?

Kada je pacijent čuo za cijenu pita možete mi to odmah ukloniti jer ne mogu nositi košulje jer me to boli. Liječnica kaže „ne mogu odmah jer to treba čekati još oko 45 dana i to radim poslijepodne, javite se sestri da vas naruči“.

Oboljeli se javlja sestri i ista kaže možete doći na red za 42 dana. Oboljeli je moli proslijedite mi to na mail   a na to sestra kaže ne smijemo ovo slati na mailove. Oboljeli joj kaže kako ne smijete pa ja sam preko maila naručen kod vas za pregled koji sam čekao 43 dana i koji je trajao 4 minute!  Sestra odgovara zabranjeno nam je komunicirati mailom!   Oboljeli kaže možete mi faxom poslati? Sestra kaže ne! Oboljeli ne odustaje i pita možete mi dati potvrdu kada sam naručen, sestra odgovara ne, možete sami zapisati ili zvati telefonom?

Dakle oboljeli odlazi kod obiteljskog liječnika jer ga bole te izrasline na vratu (dakle ne odlazi zbog estetike) i čeka na pregled u punoj čekaonici 2 sata i  9 minuta. Ljubazna obiteljska liječnica (svaka joj pohvala) ga mailom naruči što je mogla prije i nađe termin za 43 dana preko uputnice jer je oboljeli osiguranik HZZO-a (ima osnovno i dopunsko osiguranje). Oboljeli se javlja na naručeni termin.  Pregled traje 4 minute ( to HZZO plača cca 220 kn koliko sam mogao saznati ako su mi krivo rekli ispričavam se..) i onda mu liječnica kaže morate skidanje tih bradavica osobno platiti a to morate čekati još  cca 45 dana. Kako će oboljeli nositi košulje jer ga to boli?

Poštovana gospodo što ste to napravili od jednostavnih postupaka? Kakva je to reforma? Je li  ta vaša reforma usmjerena protiv osiromašenog i napaćenog hrvatskog puka? Koliko čovjek mora imati živaca da za takvu jednostavnu stvar mora izgubiti toliko vremena(3 dana) i čekati cca 90 dana i još to platiti. Kako će ovo moći konzumirati osiguranici koji rade u gospodarstvu i koji imaju plače cca 3000 kn. Jeste li vi svjesni da  će oni morati izgubiti bar tri radna dana kako bi mogli riješiti neki ovako jednostavan postupak?

Zvali su me ljudi i zbog kurjeg oka navodno je i to proglašeno estetikom. Pitam vas je li?

Mi osiguranici HZZO-a imamo valjda to osiguranje da se liječimo kada nas boli, jer bol ne zna čekati. Zar ne?Tko vam je dozvolio da donesete košaricu usluga?Jeste li prekršili Ustav?

Jeste li se vi  pomalo odnarodili i sa svojim plaćama (kad bih mogao ja bi vam dao veće) koje ipak nisu male za naše hrvatske uvjete ne razumijete nas obične smrtnike. Mi u UHP-a već 12. godinu vam upućujemo krikove  bola zbog dugih lista čekanja a vi kao da nas ne čujete i kao da vas možda nije ni briga?

O teško oboljelima ovom prilikom neću ništa reći ali ako vidite što oboljeli iz ovog primjera mora sve proživljavati možete i sami donositi zaključke što prolaze teško oboljeli koji nemaju novca i veza u labirintu zvanog solidarni javni zdravstveni sustav(SJZS).

U dobroj vjeri i nadi da će reforma zdravstva ubuduće omogućavati liječenje oboljelih u SJZS kada im stvarno treba .  Po nama u UHP-a moramo jačati SJZS a ne ga tajkunizirati.

S poštovanjem                                                                       Marijo Drlje  dipl.oec

0