Neke izjave o nemogučnosti javne rasprave na e-Savjetovanju.Preneseno iz Vjera i djela

Izjava Marija Drlje, predsjednika Udruge hrvatskih pacijenata od 28. svibnja 2015.
Marijo Drlje izjava za Vjera i djela

S e-Savjetovanjem imam izrazito negativno iskustvo. Više ne idem ni ja ni ljudi s kojima kontaktiram na e-Savjetovanje jer to baš i ne funkcionira. Jednostavno sam odustao i okrenuo se drugim načinima komuniciranja, preko bloga, javnim pismima, tribinama s ciljem da mene običnoga smrtnika čuju moji obični smrtnici. E-Savjetovanje nije dobar način za komunikaciju sa svekolikim hrvatskim pukom. Javno se zalažem da mora postojati bolji jednostavniji, izravniji način kroz neposrednu komunikaciju da svaki građanin mora saznati bit ove nove, po nama loše, reforme solidarnoga javnoga zdravstvenoga sustava ministra Varge. Imam dojam da je ova javna rasprava u stvari „rasprava“ s istomišljenicima možda s ciljem da što manje ljudi sudjeluje u njoj.

IV. Izjava novinarke Nataše Škaričić od 28. svibnja 2015.

Jasno je da se javna rasprava ne može odvijati preko forumaške aplikacije. Čak mislim da je ocjena da je riječ o forumaškoj aplikaciji pretjerana, jer ne vidim nikakve interakcije među dionicima rasprave.

Najgore je to što ovu smiješnu aplikaciju Vlada smatra dostojnom i dovoljnom platformom za komunikaciju o propisima, dok je ostatak javnoga polja potpuno nijem i prazan.

V. Izjava saborskoga zastupnika prof. dr. sc. Josipa Kregara od 28. svibnja 2015.

Moje iskustvo s novim sustavom je nedovoljno. Ali ipak imam uvid u posljedice formalne i ceremonijalne, kontrolirane i površne javne rasprave. Zakoni se donose u ubrzanom postupku, nema argumenata protiv, nema rasprave o alternativama. Zakona je previše, toliko da počinjem sumnjati u opće mogućnosti da zakoni stvarno uređuju život.

VI. Izjava prof. dr. sc. Nenada Hlače s Pravnoga fakulteta u Rijeci od 28. svibnja 2015.

Ovo je smišljena opstrukcija demokracije, posebno uz nametnute izmišljene hitne postupke. Svi nam se smiju, kolege iz Italije ne mogu vjerovati da se tako važni kompleksni zakoni pišu za tjedan-dva! Moja je primjedba da se u priloženom tekstu od šume ne vide stabla: ta bi stabla trebali biti postojani, provjereni stupovi na kojima se gradi demokracija, barem početni konsenzus; otvorena, dobronamjerna, široka javna i stručna rasprava kao pretpostavka odgovornosti za mučne obveze koje je tek slijede kad se u demokratskoj proceduri donese zakon. Ovu praksu kvazi-rasprave treba bespoštedno doslovno prokazati u javnosti i izvući iz literature, naše, još bolje strane, što znači prava javna rasprava i kako se i u kojim rokovima provodi u demokratskim zemljama.

VII. Izjava dr. Lidije Gajski, tajnice Hrvatskoga bioetičkoga društva, od 28. svibnja 2015.

Sustav e-Savjetovanja kakav je trenutačno u primjeni ne može se smatrati primjerenim alatom, odnosno instrumentom javne rasprave. Zamišljen je kako bi se udovoljilo formi, bez iskrene namjere da se njime demokratizira postupak donošenja zakona. Izostanak reagiranja na primjedbe i na protivljenje ovakvoj formi savjetovanja, smatrat ćemo priznanjem Vlade da ne želi čuti niti uvažiti potrebe i interese naroda koji joj je dao povjerenje.

VIII. Izjava dr. sc. Miroslava Mađarića, voditelja Službe informatičkih usluga Kliničkoga bolničkoga centra Zagreb od 28. svibnja 2015.

Sustav e-Savjetovanje je manjkav i nije u skladu s propisima, ali je napredak u odnosu na e-poštu. Manjkavosti sustava e-Savjetovanja su, prema meni, kao i obično 80 % plod nemara i neznanja, a samo 20 % plod namjere. Ta namjera proizlazi iz činjenice da donositelj dokumenta (bilo kojega, ne samo Vlada), smatra svaku primjedbu na dokument političkim neprijateljstvom, a komentatora u najmanju ruku čimbenikom smetnje. Također, pozicija (bilo koja) zbog glupoga hrvatskoga jala ne će dopustiti oporbi (bilo kojoj) da dade amandman, nego će taj amandman sljedeći put možda i sama predložiti. Dok se ne promijeni taj mentalni sklop, ne će biti bolje niti e-Savjetovanje.

„Operator“ e-Savjetovanja ne bi trebao biti Ured za udruge. Pozicioniranje mjerodavnosti o e-Savjetovanju u Ured za udruge ukazuje na temeljni problem, da se procesima u upravi ne bavi nitko. U ovom slučaju bi mjerodavan za e-Savjetovanje mogao biti Ured za zakonodavstvo (?), što bi trebala utvrditi Vlada RH na osnovi utemeljenoga prijedloga Ministarstva uprave.

Slažem se da ima bezveznih komentara jer komentatori trebaju pažljivije čitati, tu treba dati prijedlog kako povećati kvalitetu. itd, itd.

Izvor . Vjera i djela