Marijo Drlje odgovara dr Malnaru na temu tajkunizacije SJZS i obiteljske medicine

3. Marijo Drlje odgovara na dopis koji je dobio od dr Malnara

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)

marijodrlje1@gmail.com

prima : Siniša Varga, Tatjana Trupec Prenđa, Mario Malnar

Poštovani dr Malnar

tajkunizacija solidarnog javnog zdravstvenog sustava (SJZS) nikome nije donijela dobroga osim nekoliko tisuća novih tajkuna i njihovog profita u području zdravstva (o tome piše medicinska sestra koju Vi ponižavate…), a nekoliko milijuna   Hrvatskog puka ostavilo na milost i nemilost tih tajkuna. Možete naučiti iz primjera kako je tajkunizirana npr. stomatologija itd. Da li je Vama dr. Malnar želja upravo ići putem tajkunizirane stomatologije pa i ovih dana kako se otvaraju radna mjesta i tko i kako se zapošljava.

Jeste li svjesni koliko je osiromašeni Hrvatski puk, koliko ima nezaposlenih, koliko ima blokiranih, koliko ima gladne djece, koliko ima gladnih ljudi  i Vi se i pored navedenog zalažete za tajkunizaciju SJZS. Da li na taj način gurate SJZS nazad u 19 st.?

SJZS nam je danas još kakva takva nada za dostojanstvo u bolesti i umiranju, a eto izgleda Vi se zalažete i tu solidarnost uništiti.

S Vama nema smisla polemizirati jer je očito da smo mi različitih svjetonazora. Mene su učili i kući i na vjeronauku i u školi  da nikada ne može  biti pohlepa važnija od života i zdravlja Čovjeka.

Učili su me da je SJZS opće dobro svih građana Republike Hrvatske i da to nema cijenu.

Ja suditi ne mogu Vama i ne želim, ja sam samo jedan obični smrtnik svjestan važnosti SJZS i  skorog mogućeg pokopa tog istog SJZS, a Vi ste ipak Doktor/i, a ispada i uzeo/li ulogu Boga. Da li je moguće umjesto solidarnoga liječenja odlučivati i da tko nema novca mora umrijeti?

Mene zanima SJZS u cijelini jer kako kaže dr. Gorjanski “ako prerežete jakog i velikog slona na pola dobit ćete u konačnici samo mrtvog slona”.

Umjesto prepiske sa Vama vrlo uvaženi dr. Malnar, završit ću citirajući dr. Dražena Gorjanskog:

“Savjest ćete si opteretiti tisućama teških sudbina: mislite li da ćete ostatak života moći živjeti s takvim strašnim teretom?”

I na kraju uvaženi dr. Malnar moja nastojanja nisu zbog mene (puno loših dijagnoza imam) jer mi je ostalo možda još nekoliko godina života, (ako mi se u međuvremenu nešto ne dogodi) a ja ništa sa sobom neću ponijeti. Znam da me čeka  samo hladna i vlažna zemljica ako to znamo čemu “pohlepa i nerazumijevanje” onih koji su možda slabiji od nas. Osobno se zalažem da opće dobro SJZS ostavimo našim mladima koji budu imali hrabrosti pored novih tajkuna u SJZS ipak ostati u Hrvatskoj.

I molim Vas nemojte uspoređivati naš SJZS sa zemljama razvijena demokracije jer imajte na umu da je na tom istom zapadu civilizacijska razina življenja takva da kada ljudi na poziciji kupe jednu čokoladu na teret proračuna podnose neopozive ostavke. Sve drugo je DEMAGOGIJA na naš način.

U dobroj vjeri. Svako dobro i obilje zdravlja Vam želim.

21.4.2015.

2.   Odgovor-dopis dr Malnara  UHP-a na pismo medicinske sestre koje smo mu proslijeili.

Pustite plaće ravnatelja s putovanjima na vidjelo.

Pustite razliku u opremi i edukaciji medju našim (amb privatne prakse) i domskim  ordinacijama u javnost.

Pustite u javnost opasnost ne stimuliranih liječnika da odu van.

Na otok i selo nece niko u DZu za plaće od 6000 kn, bez placenom puta doktoru, uz dežuranje i odgovornost u PZZU. Stimulirani liječnik priv. Prakse možda hoće.

Županije ne investiraju u PZZ, PRIVATNICI DA.

PRIVATNICI ne zapošljavaju nesposobne i neučinkovite, a županije i DZOVI da (milom oli silom nepotizma)

Sestre SSS su ZAPOSLENICE, zaštićene KUom. U čemu je problem?

Komentar kolegice 3 god u dzu:

“.  Ravnatelji dz do sada nisu ulagali u opremu zaposlenika dz. Radio ne radio zaposlenik dz je dobio svoju placu i nije ga bilo briga jel ce mu pacijent otici iz ordinacije. Edukacije kolegama zaposlenicima nisu se placale. U vrijeme godisnjih odmora ravnatelji nametali zaposlenicima da odradju dupli broj pacijenata u svojoj smjeni, a nisu ih duplo placali! Za preventivne programe, obavezne panele koje su zaposlenici dz odradjivali ne dobijaju stimulaciju.  Sada se najavljuju stimulacije kada su ravnatelji dz shvatili da ce doci do reforme i gibitka njihovih fotelja , a i gubitka novca koje su zaradjivali na racun zaposlenika i to onih koji su zbog svoje zelje za radom u svojoj struci radili i ono za sto ih se nije nagradjivalo na bilo koji nacin., bilo edukacijom, zamjenama za vrijeme godisnjeg, osiguranjem slobodnih dana i sl. Postavalja se pitanje gdje je zavrsavao i gdje zavrsava sada veliki novac koji ostvaruje dz, a s kojim raspolazu ravnatelji istih kada se….

A na kraju piše da ak se ovo ne dogodi hvata prvu specijalizaciju u bolnici a onda van drzave.

Pozdrav

Mario Malnar

0917357572

PS slobodno se meni obratite za sva pitanja zašto je bolje imati privatnu praksu u PZZ a ne DZove kao prevoditelje zdravstvene zaštite.

Pogledajte 90% EU.

I na kraju se molim vas ne hvatajte Štampara jer za one koji ne znaju on nije stvorio DZove nego politiku zdravlje do ljudi na selima i radničkim četvrtima. Ova blesava pozivanja na njega samo govore o neznanju onih koji to govore.

1. dolje je dopis medicinske sestre UHP koji smo proslijedili dr. Malnaru

Dopis medic. sestre UHP-a koji smo proslijedili dr. Mario Malnaru velikom borcu za tajkunizaciju SJZS i obiteljske medicine.

Poštovani

Molila bih vas da što brže reagirate pozivajući i organizirajući referendum ŽELI LI  HEVATSKI PACIJENT PRIVATNO ZDRAVSTVO koje je plačao ,plača  i plačat će isključivo samo on. On ima pravo odluke.Nemojte dozvolit da ordinacije postanu privatne i nasljedne u  bilo kojem obliku pa to nije državna svojina nego pacijenata.

Ja sam medicinska sestra -znači radim u samom sustavu (stomatološka amb.) 34godine –prošla sve reforme D.Z.,zakupe, koncesije,D.Z,štednje a našem zdravstvu sve gore .Pacijent plača sve više a dobiva” besplatno” sve manje

​.Podržavam Dr. Petricu ravnatelja D.Z.Split sa kojim se u potpunosti svažem. On je doista ovi put stao na stranu pacijenata.

JA kao pacijent i ne želim privatnu PPZ  i tvrdim da će se mnogi složiti.
Ustavni sud ja već odgovorio  da Zdravstvo ne podlježe privatnom poduzetništvu???
Ministar Varga dobio je izbore jer je upravo njegova stranka bila protiv privatizacije zdravstva-jačanja D.Z.
Sad kad se malo D.Z.oporavio vratio neke ordinacije -ojačao politika  ga ponovo rušiti .Kome to odgovara?
Po meni je trebalo  SVE tadašnje zakupce -koncesionare vratiti  u D.Z.,ojačati ,centralizirati,–kako bi pacijent bio siguran da može koristiti jednaku zdravstvenu uslugu na području cijele Hrvatske bez obzira koliko novca ima i u kojem mjestu živi. Znam da nismo bogata država ali imamo novca da lječnicima

0