Udruga hrvatskih pacijenata, daje svoj doprinos javnoj raspravi na teme: izlazak HZZO-a iz riznice, spajanje bolnica i reformu solidarnog javnog zdravstvenog sustava.

Naš stav o izlazak HZZO-a iz riznice i spajanju bolnica ….

Udruga hrvatskih pacijenata (UHP)
Gunduličeva 26/3 Zagreb
(poštu slati na Kopernikova 3 Zagreb)

UHP/14-28
U Zagrebu 6. svibnja 2014.

  Javno pismo Ministru zdravlja i Ravnatelju HZZO-a

U posljednje vrijeme mediji su puni najava o reformi SJZS i navodne javne rasprave o izlasku HZZO-a iz riznice i spajanju bolnica. UHP nije dobila nikakve službene i konkretne pozive i prijedloge iako smo dva puta javno pozivali Ministra zdravlja i Ravnatelja HZZO-a na javnu raspravu i dvosmjernu javnu komunikaciju. Odgovor nikada nismo dobili. Danas ne znamo ništa više nego prije 2-3 mjeseca.

Kada pomislim na solidarni javni zdravstveni sustav (SJZS) prve asocijacije su mi reforme, sve duže liste čekanja i sve teža dostupnost liječenja kada je ono zaista potrebno.

Kako je nama oboljelima? Iz osobnih iskustava nas u UHP-u , stanje u labirintu zvanom SJZS je iz dana u dan sve lošije, osobito za one koji nemaju veza i novca.  Zdravstvena vlast iz dana u dan PR-om i spinovima najavljuje bolje sutra, a u isto vrijeme prava pacijenata na kvalitetno liječenje unutar SJZS-a sve su manja.  Liste čekanja, kao mjerodavni pokazatelj stanja u SJZS-u, sve su duže i duže, a pravo stanje i uvid u liste čekanja za pojedinu dijagnostičku pretragu (uslugu) nemoguće je utvrditi.

Nama u UHP-u i oboljelima doista nije važno tko je u kojoj fotelji i na kojoj funkciji u SJZS već nam je isključivo važno da se svi oboljeli mogu kvalitetno liječiti u trenutku potrebe, a po odluci stručnih, odgovornih, savjesnih i humanih zdravstvenih djelatnika kojima su oboljeli i njihovo liječenje osnovna preokupacija.

Želimo Vas podsjetiti da bolest dolazi podmuklo, nenajavljeno i ne zna čekati i zato Vas javno pitamo:

–          Zašto su sve dosadašnje reforme, ne samo u Vašem mandatu, unazadile prava pacijenata na dostupnost liječenja u trenutku potrebe?

–          Zašto nikada nitko nije odgovarao za sve loše reforme u SJZS?

–          Jesmo li mi oboljeli, obični smrtnici koji nemamo veza i novca, igračke u nečijim rukama u provođenju raznih neuspjelih reformi, a da za sve te propuste nitko nikada nije odgovarao?

–          Zašto hrvatski građani ne mogu vidjeti, recimo na stranicama HZZO-a i MIZ-a, koji su to rokovi čekanja za pojedinu dijagnostičku uslugu (UZV srca, dojke, MR-a  i sve druge dijagnostičke postupke) koja se prati u SJZS? Sve drugo je zamagljivanje, demagogija i potencijalno tajkuniziranje jer oboljeli ne mogu saznati kada i u kojem roku mogu dobiti nužnu zdravstvenu uslugu.

–          Koji su to propisani rokovi za pojedine pretrage na snazi?

Tražimo da nam detaljno objasnite i pisano dostavite što to točno (molimo, precizno nabrojite) mi oboljeli dobivamo  i gubimo izlaskom HZZO-a iz riznice i spajanjem bolnica. Jedino na taj način moći ćemo pratiti i uspoređivati što ste obećali, a što smo dobili – sve drugo su spinovi i demagogija.

Predlažemo Vam:

1.       Hitno donesite propisane rokove u kojima se mora ostvariti pojedina zdravstvena usluga za sve dijagnostičke i druge usluge koje pratite u SJZS-u. Kada propišete preporučene rokove u kojima se mora dobiti adekvatna zdravstvena skrb, hrvatski građani će moći aktivno pratiti stanje dostupnosti zdravstvenih usluga. Na ovaj način bi se doista moglo vidjeti i pratiti stvarno stanje lista čekanja, a nova reforma u spajanju bolnica, izlazak HZZO-a iz riznice itd.  imala bi šanse za uspjeh. Ovo bi također bila i podloga za sustav u kojem bi se samo plaćao stvarni i kvalitetni rad u liječenju oboljelih. Vrlo važno je što bi se na ovaj način mogla javno pratiti svaka pojedina ustanova, a posljedično i uspješnost ili neuspješnost odgovornih ljudi koji vode te ustanove.

2.       Tražimo od Vas da propišete rokove u kojima građani RH imaju pravo na liječenje u EU, na teret HZZO-a, ukoliko nisu u mogućnosti dobiti adekvatnu uslugu unutar SJZS.

3.       Također, pitamo Vas što smo mi oboljeli, obični smrtnici, dobili u smislu zdravstvene zaštite ulaskom u EU? Tražimo detaljan i konkretan odgovor,  jasno pisanim rječnikom, kako ne bismo morali tražiti specijalizirane pravnike da nam tumače inače Vaše komplicirane i nerazumljive odgovore (članak taj i taj nn broj xy). Podsjećamo Vas da većina osiguranika HZZO-a ne razumije pravni jezik, a Vi ste tu da nam to jednostavnim rječnikom pojasnite, zar ne?

4.       I na kraju, možete raditi što vas je volja. Spajajte bolnice, objedinjujte nabavu, izdvajajte HZZO iz riznice itd. ali pod jednim jedinim uvjetom: morate sačuvati opće dobro – SJZS i u njemu osigurati kvalitetno liječenje u trenutku potrebe, a po odluci savjesnih, humanih, stručnih i odgovornih zdravstvenih djelatnika.

Oboljeli građani i solidarni novac hrvatskog puka je opće dobro i nitko se s time ne bi smio igrati te provoditi razne reforme bez ikakve odgovornosti. Istovremeno, SJZS se tajkunizira i stvara se nekoliko stotina novih tajkuna u zdravstvu dok se sadašnja prava pacijenata smanjuju.

Pretvarate li zdravlje u robu? Čini nam se da bi nas uskoro na vratima pojedine ustanove mogle dočekivati mlade nasmijane osobe i priopćavati: “ Žao nam je, ali nemate pravo na pojedino liječenje, pokušajte tu i tu ako imate novca.“

Nama oboljelima ne treba ni osmijeh ni sažaljenje djelatnica/ka na ulazu u SJZS već isključivo pravo na kvalitetno liječenje u trenutku potrebe.

Kome smeta solidarnost u javnom zdravstvu? Jesu li to pohlepni pojedinci ili jednostavno ljudi koji ne razumiju bit SJZS?

Papa Franjo je nedavno izjavio: „Novac može osiromašiti.“  Vjerojatno je mislio na pohlepne i odnarođene pojedince koji osobno bogaćenje stavljaju ispred općeg dobra. U očekivanju odgovora želimo Vam obilje zdravlja.

Ovo javno pismo neka  bude  doprinos Udruge hrvatskih pacijenata  javnoj raspravi na ove teme.

S poštovanjem i u dobroj vjeri dok se još može spasiti opće dobro SJZS,

Predsjednik

Marijo Drlje  dipl.oec.

0