Marijo Drlje, mi iz UHP-a tražimo pravo na ostvarivanje Drugog stručnog mišljenja

Drugo stručno mišljenjene iz naših iskustava gotovo je nemoguće dobiti u SJZS u kratkom roku.


Udruga hrvatskih pacijenata
Kopernikova 3, Zagreb

U Zagrebu 23 veljače 2012

REPUBLIKA HRVATSKA
Ministarstvo zdravlja
n/p ministra prof. dr. sc Rajko Ostojić

Poštovani,

u Udrugu hrvatskih pacijenata sve češće nam se obraćaju oboljeli koji žele napraviti

drugo stručno  mišljenje  i na taj način otkloniti sumnju u dijagnozu koju dobiju.

Zakon o zaštiti prava pacijenata u Članku 10. regulira pravo na drugo stručno mišljenje.

Nažalost  oboljelih koji želi drugo stručno mišljenje, u praksi to ne mogu ostvariti ili vrlo teško. Ukoliko oboljeli želi drugo stručno mišljenje, to traži hitnost prava na potvrđivanje  dijagnoze, ili ne.

Predugačke liste čekanja onemogućavaju oboljelom da u kratkom roku mogu ostvariti

svoje zakonsko pravo, na drugo stručno mišljenje.

U slučajevima kada oboljeli želi svoje zakonsko pravo na drugo stručno mišljenje pokušati ostvariti izvan mjesta stanovanja,  mora sam snositi troškove putovanja itd. U ostvarivanju ovoj zakonskog prava u praksi je to gotovo nemoguće.

U posljednje vrijeme zbog nemogućnosti ostvarivanja ovog prava  na drugo stručno mišljenje, u solidarnom javnom zdravstvenom sustavu, Liječnici  specijalisti, zaposlenici u solidarnom javnom zdravstvenom sustavu osnivaju privatne ordinacije ili rade kod privatnika u kojima  daju oboljelima drugo stručno mišljene i to oboljeli mora platiti iz svog džepa.

Pitamo Vas kako oboljeli koji je siromašan i nema novca ostvariti svoje zakonsko pravo, na drugo stručno mišljenje?

Je li i po ovom pitanju oboljeli postaju moguće kokoške za čerupanje?

Mi u UHP-a smatramo da se mora u solidarnom javnom zdravstvenom sustavu omogućiti svakom oboljelom zakonsko pravo, na drugo stručno mišljenje,u kratkom roku, temeljem polica osiguranja  (osnovne i dopunske) HZZO-a.

Uvaženi Ministre molimo Vas da u najkraćem mogućem roku donesete precizan naputak kako oboljeli u solidarnom javnom zdravstvenom sustavu,u kratkom roku, može ostvariti svoje zakonsko pravo na drugo stručno mišljenje, temeljem svojih polica osiguranja (osnovne i dopunske) HZZO.

U očekivanju odgovara želimo Vam obilje zdravlja i molimo Vas zaustavite tajkunizaciju solidarnom javnog zdravstvenog sustava- općeg dobra. Ne dopustite da 4 500 000 ljudi budu „taoci“ nekoliko stotina novih tajkuna u zdravstvenom sustavu.

S poštovanjem

Predsjednik

Marijo Drlje dipl. oec.

0